+420 518 614 311 metall@metallkyjov.cz

Co je Solar Kerberos?

Solar Kerberos je chytrý systém pro fotovoltaický ohřev vody. Fotovoltaické panely vyrobí elektrickou energii a ta ohřívá vodu. Potřebujete k tomu standardní elektrický bojler, třeba ten, co už máte doma. Systém zajišťuje i zálohování pro případ, že slunce dodá energie málo. V tomto případě se pro ohřev vody využívá energie ze sítě, řídicí systém se ale stará o to, aby spotřeba „placené“ energie ze sítě byla co nejnižší a využilo se co nejvíce solární energie, která je „zadarmo“.

Úspora:

Fotovoltaický systém vám může uspořit přibližně 75 % nákladů na ohřev vody. Ten je obvykle po vytápění druhým největším spotřebičem energie v domácnosti, v pasivních a nízkoenergetických domech je jeho podíl ještě vyšší. Proto se vyplatí úspory hledat právě v ohřevu vody. 

Výhody:

E

Snadná a rychlá instalace – mezi panely a bojlerem vedou pouze tenké, ohebné kabely, lze je tahat i na větší vzdálenosti, komplikovanou trasou

E

Žádné starosti – žádné provozní náklady, žádná údržba

E

Žádné přehřívání – fotovoltaickým panelům nehrozí žádné problémy když energii neodebíráte

E

Přehledné ovládání – díky dotykovému displeji

E

Dokonalé informace – pomocí přesného monitoringu víte, kolik energie jste ušetřili, kolik spotřebovali, jaký je stav systému

E

Vysoká účinnost – díky MPPT DCDC měniči získáte maximum energie za jakýchkoli světelných podmínek

E

Vysoká účinnost i v průběhu zimního období

E

Rychlá návratnost – dostupný systém spořící na jedné z největších spotřeb domácnosti

E

Využití přebytků – elektrická energie vyrobená FV panely lze snadno přepínat a regulovat, nabízíme několik variant využití přebytků

Akumulace:

Slunce svítí v době, kdy je většina domácností prázdná a má nízkou spotřebu, protože jsou lidé většinou v práci, ve škole apod. Fotovoltaické zdroje energie se tak většinou neobejdou bez akumulace. Ohřev vody je chytrý způsob jak energii uložit na čas, kdy ji budeme potřebovat. Elektrický bojler je mnohonásobně levnější než elektrochemické akumulátory se srovnatelnou kapacitou. Má taky delší životnost a&nbspnevyžaduje přísný režim nabíjení a&nbspvybíjení.

Není to elektrárna:

Ohřev vody fotovoltaikou energii akumuluje v podobě tepla. Nepotřebuje tedy elektrochemické akumulátory, které jsou stále velmi nákladné a neúměrně prodlužují návratnost systému. Navíc spotřeba elektrické energie mnohem víc kolísá – denní spotřebu velmi ovlivní když vaříte, žehlíte, perete či používáte myčku nebo sušičku. Abyste mohli napájet tyto spotřebiče solární energií, musí na to být dimenzována kapacita akumulace.

Spotřeba teplé vody je zase velice stabilní a lze tak velice přesně předpovědět a správně dimenzovat výkon a kapacitu systému. Energii z akumulace už sice nelze využít pro napájení spotřebičů, ale investice do úspory je mnohem nižší. Je výhodné ušetřit velký podíl energie na ohřevu vody a elektrickou energii pro napájení ostatních spotřebičů použít z rozvodné sítě. 

Nejsou to kolektory:

Fototermické solární kolektory se srovnatelným výkonem zaberou na střeše menší plochu, ale to je jejich jediná výhoda. Potřebují speciální bojler s tepelným výměníkem, oběhové čerpadlo, expanzní nádobu nebo expanzomat, mezi bojlerem a kolektory jsou nataženy dvě izolované trubky nebo flexihadice, každá o průměru několika centimetrů – tomu pak odpovídají nutné stavební zásahy (zasekávání do zdí, průchody přes stropy apod.), pokud budova není pro instalaci solárního systému připravena.

Fototermický systém musí být naplněn nemrznoucí teplonosnou kapalinou, která cirkuluje díky oběhovému čerpadlu, napájenému z elektrické sítě. Teplonosná kapalina se musí doplňovat, měnit, systém je náročný na těsnost. V případě nedostatečného odběru tepla hrozí tzv. stagnace. Musí se řešit zálohování ohřevu pro případy nízké sluneční aktivity.

Fotovoltaický systém těmito neduhy netrpí.

Provozovna společnosti

METALL Kyjov, spol. s.r.o.

Riegrova 926
697 01 Kyjov
Česká republika

Kontakt

metall@metallkyjov.cz

+420 518 614 311

Ozvěte se nám